Łączna liczba wyświetleń

środa, 22 kwietnia 2009

Grupa 1 - miesza i rozdziela mieszaniny.

Korzystając z różnych źródeł dowiedziałyśmy się, ze względu na co dzielą się mieszaniny, oraz poznałyśmy wszystkie rodzaje roztworów.
Zainteresowałyśmy się też metodami rozdzielania mieszanin.


Z animacji na płytce CD dowiedziałyśmy się o różnorodności rozmiarów cząsteczek w: zawiesinie, roztworze koloidalnym i w roztworze właściwym.Poznałyśmy też, czym są emulsje ? To nie tylko farby do malowania ścian, ale też: mleko, majonez, musztarda i lody.Obejrzałyśmy film przedstawiający sposób przygotowania i rozdzielania roztworu koloidalnego z białka jajka kurzego i wody.


Dowiedziałyśmy się czym jest stan zol, żel, oraz piana.


Każda z nas otrzymała karteczkę z czterema substancjami, które następnie miała zamienić w roztwór poprzez wymieszanie z wodą.Na fotografii zamieszczonej nad i pod opisem pokazany jest roztwór benzyny z wodą,jednak w różnych postaciach.Poniższe zdjęcie przedstawia emulsje czyli, niejednorodna mieszanina dwóch substancji, z których przynajmniej jedna jest cieczą i w której występują micele. Micele są niewielkimi drobinami wewnątrz których znajdują się cząsteczki tworzące fazę rozproszoną, na powierzchni których znajduje się otoczka solwatacyjna złożona z cząsteczek fazy rozpraszającej lub emulgatora. W tym sensie emulsja jest szczególnym przypadkiem układu koloidalnego.
Ania dostała karteczkę, na której widniały: mąka ziemniaczana, kakao, atrament(później zamieniony na sok z czarnej porzeczki) i mleko.
Po zmieszaniu substancji w równych proporcjach z wodą otrzymała:
mąka ziemniaczana (50 ml) + woda (50 ml) - Powstał roztwór niejednorodny. Po kilku minutach od zamieszania na dnie utworzyła się warstwa mąki, a na powierzchni warstwa wody - zawiesina.
kakao (50 ml) + woda (50 ml) - Tak jak w przypadku mąki i wody, powstała zawiesina.
atrament - sok z czarnej porzeczki (75 ml) + woda (75 ml) - Powstała mieszanina jednorodna. Nie można było dostrzec różnic między składnikami mieszaniny - roztwór właściwy.
mleko (75 ml) + woda (75 ml) - Powstała mieszanina jednorodna. W wyniku mieszania tych składników mleko, czyli emulsja, została rozcieńczona przez wodę.


Justyna po zmieszaniu substancji w różnych proporcjach z wodą otrzymała wiele roztworów:
woda (50ml) + proszek "Dosia" (40ml) był to roztwór niejednorodny. Proszek słabo się rozpuszczał w zimnej wodzie. Nie utworzyło się zbyt dużo piany na wierzchu.
denaturat (50ml) + woda (50ml) utworzyły roztwór właściwy. Mieszają się ze sobą nieograniczenie - w dowolnym stosunku.
Dzięki piasku (50ml) i wodzie (50ml) powstała zawiesina. Piasek szybko opadł na dno.
Wykonałyśmy oczyszczalnię ścieków zgodnie z instrukcją.


Do naszej oczyszczalni ścieków wlewałyśmy kolejno sporządzone wcześniej mieszaniny.


Justyna obserwuje, jak postępuje proces filtracji.


Proces filtrowania zachodził baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo wolno.Długie oczekiwanie powaliło nas z nóg. Ale zajęcia bardzo nam się podobały.

Na dzisiejszych zajęciach przypomniałyśmy sobie rózne pojęcia:
zawiesina - układ niejednorodny, dwufazowy, w postaci cząstek jednego ciała rozproszonych (faza rozproszona) w drugim ciele (faza rozpraszająca), np. cząstek ciała stałego w gazie lub cząstek cieczy w cieczy. Jeżeli cząstki te są dostatecznie małe, mowa jest o układzie koloidalnym. Gęstość fazy rozproszonej w zawiesinach jest na ogół większa niż gęstość fazy rozpraszającej i z tego powodu rozproszone cząstki fazy stałej mają tendencję do sedymentacji (opadania).
Przykładami zawiesiny są: zupa, błoto, woda w jeziorze czy sok Kubuś. Średnica cząstek w zawiesinie jest większa od 100 nanometrów.

piana - roztworami koloidalnymi są m.in. piany. Ich składniki mają różne stany skupienia. Piana stanowi mieszaninę gazu, cieczy lub w ciele stałym albo też cieczy w ciele stałym. Np. w piance do układania włosów pęcherzyki powietrza są rozproszone w kremie. Ich obecność umożliwia równomierne rozprowadzenie pianki po włosach. Styropian także jest pianą - mieszaniną pęcherzyków powietrza w polistyrenie. Dzięki obecności powietrza w styropian jest lekki i nadaje się m.in. do produkcji opakowań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz